Mam dwa sny, które mimo upływających lat co jakiś czas nawiedzają mnie w nocy. Jeden z nich pokazuje świat ogarnięty wojną. Zmienia się sceneria, zmieniają się moje losy, jedynie poczucie bezsensu i bezsilności pozostają takie same. Na nazwisko Helen Bomber trafiłam przypadkowo i prowadzona przez nią działalność wydała mi się niezwykła. Mam nadzieję, że ten tekst chociaż nieznacznie odkryje przed Wam świat, w którym wspólnie żyjemy, a którego zupełnie nie znamy.
Człowiek stał się, a może od zawsze był, najdroższą karta przetargową. Współczesna historia dobitnie pokazuje, że życie ludzkie wciąż nie jest wystarczająco drogocenne. Liczy się pieniądz, celem jest władza. Taki stan rzeczy miał się zmienić po II wojnie światowej. Niestety wciąż za mało wyciągnęliśmy z tej gorzkiej lekcji.
Tortury zostały zdefiniowane w 1984 roku w art.1 Konwencji o zakazie stosowania tortur. Konwencja mówi, że oznaczają one każde działanie, którym jakiejkolwiek osobie umyślnie zadaje się ostry ból lub cierpienie, fizyczne bądź psychiczne, w celu uzyskania od niej lub od osoby trzeciej informacji lub wyznania.
Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja , Białoruś, Turcja i wiele więcej. To kraje, które znalazły się na niechlubnej mapie miejsc, w których tortury są wciąż stosowane w stosunku do więźniów, zatrzymanych czy świadków.
Najgłośniejsze historie, w których przewijają się słowa wall-standing, hooding czy waterboarding miały miejsce m.in w bazie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Zatoce Guantánamo, na terytorium Kuby czy w więzieniu w Abu Ghraib w środkowym Iraku.
Więzienie Guantanamo
O tym więzieniu krążą przedziwne historie. Uznane za jedne z najgroźniejszych na świecie stało się symbolem upodlenia, strachu i bólu. O tym jak wygląda życie w określanym jako obóz koncentracyjny więzieniu możemy dowiedzieć się z niezliczonych reportaży czy filmów To co o nim wiadomo, to to, że po 11 września przez jednostkę Guantanamo przewinęły się setki osądzonych o terroryzm, całą rzesze osób pozostawiono w wiezieniu bez postawienia zarzutów. Ostatecznie spośród oskarżonych o terroryzm skazano 7 osób.
Było przed 11 września i po 11 września. Po 11 września rękawiczki zostały zdjęte- Cofer Black były dyrektor wydziału antyterrorystycznego CIA
Pierwsi więźniowie osadzeni zostali w obozie X-Ray w 2002 roku. Byli to skazani, nie mający statusu więźniów wojennych a więc nie broniła ich Konwencja o zakazie tortur. O tym jak przebiegały przesłuchiwania, w jaki sposób zmuszano więźniów do przyznania się do winy krążą legendy. Zachęcam do zapoznania sie z tekstem:
Guantanamo oczyma więźnia
Barack Obama, obiecał zamkniecie więzienia. Niestety problem to więźniowie, dla których wciąż brak alternatywy osadzenia.
Więzienie Abu Ghraib
Kolejne miejsce, w których walka z terroryzmem odbywa się własnych zasadach. O tym jakimi metodami posługują się się żołnierze dowiedzieliśmy się w 2004 roku dzięki amerykańskiemu dziennikarzowi.
"sadystyczne, rażące i niepotrzebne przypadki kryminalnego znęcania się nad zatrzymanymi Irakijczykami\"- Antoni Taguba US ARMY
Dlaczego nie? Przecież to rzeczywistość, w której przyszło nam żyć. Własnie o tym miał być tekst.
Co dalej?
Wyobrażacie sobie życie po czymś takim? Zaskakujący jest fakt, że w internecie bez problemu znalazłam informacje o torturach. Trudniej było znaleźć cokolwiek o tym co dalej.
Ten post, to niewielki zalążek, zlepek niewielu informacji. Ma być on zachętą do pogłębiania tematu, do wyrażania własnego poglądu. Do poznawania świata w całości. Bardzo zachęcam Was do odwiedzania strony Amnesty International, do poszukiwań artykułów poświęconych powyższemu tematowi, do zabierania głosu.
To naprawdę dzieję się wokół nas. Wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Polska jest odpowiedzialna za umożliwienie bezprawnego przetrzymywania i torturowania osób w tajnym więzieniu CIA. Pamiętajcie, że obojetność to nasz najgorszy wróg.
0 komentarze